poniedziałek, 4 lutego 2013

Domowe pączki

Przepis na domowe pączki - składniki:

1 kg mąki
80 g drożdży
półtorej szklanki ciepłego mleka
1 Litr oleju do smażenia
8 żółtek
szklanka cukru
cukier waniliowy
cukier puder
kostka stopionego masła
smażona skórka pomarańczy
sól
2 łyżki spirytusu
dżem lub powidła jako nadzienie

Przepis na domowe pączki - sposób wykonania:

W miseczce dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru, 1 łyżkę mąki. Następnie dodajemy pół szklanki mleka i dobrze rozcieramy. Przykrywamy miseczkę ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce.
Dodajemy do żółtek cukier i połowę paczki cukru waniliowego. Ucieramy na puszystą i kremową masę.
Wyrośnięte drożdże dodajemy do mąki oraz utartych żółtek. Ciasto należy wyrabiać rękami, dodając tyle ciepłego mleka by było miękkie i puszyste, a nie rzadkie.
Gdy ciasto będzie już odchodzić od miski, wlewamy stopniowo rozpuszczone, ciepłe ale nie gorące masło i wyrabiamy do czasu gdy ciasto będzie łatwo odchodzić od rąk i od miski.
Następnie dodajemy drobno pokrojoną skórkę pomarańczy i spirytus. Przykrywamy ciasto ścierką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, lepimy placuszki wielkości kurzego jajka. Aby pączki nam się udały, należy wałkować trochę grubsze placki (ok. 2cm) po czym wykrawać szklanką, Nakładamy na nie powidła lub dżem i zlepiamy je, by przyjęły wygląd kulek pączkowych. Aby pączki wyszły kuliste musimy je ładnie uformować i zostawić w ciepłym miejscu. Układamy je na posypanej mąką blacie i przykrywamy ścierką na około 10-15 minut by wyrosły.

Do nagrzanego w garnku oleju wkładamy pączki i smażymy na złoty kolor z obu stron smażymy pod przykryciem garnka.
Czas smażenia zależy od wielkości naszych kulek i temperatury smażenia. Zaleca się smażyć pączki w niższej temperaturze, a dłużej. Dzięki temu nie otrzymamy spalonego zakalca ?art
Upieczone pączki układamy na papierowych ręczniczkach by odsączyły się od tłuszczu. Ostudzone pączki posypujemy cukrem pudrem.

Można także nie dodawać nadzienia przed smażeniem, tylko nadziewać je po usmażeniu powidłami, dżemem, budyniem itp przy użyciu szprycy do zdobienia tortów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz