Składniki na ciasto:
- 100 g margaryny
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 pełna szklanka mąki pszennej / tortowej
- 1/3 szklanki cukru pudru
- 1 opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego
Ciasto należy rozwałkować na prostokąt o wymiarach formy (20cm x 27cm). Płat ciasta oprószamy lekko mąka i zwijamy go na wałek a następnie rozwijamy w blaszce do pieczenia.
Masa makowa:
- 300 g suchego maku
- 1,5 l gorącej wody
- 1/4 szklanki wody
- 300 g cukru kryształu
- 1/2 łyżki masła
- 1/2 łyżki smalcu
- 1 kieliszek rumu
- 1 szklanka rodzynek
- 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
- 100 g skórki z pomarańczy lub cytryny
- 1 całe jajko
Do rondla wlewamy 1/4 szklanki wody i dodajemy do niej cukier. Rondel wstawiamy na mały palnik. Z podanych składników gotujemy gęsty syrop.
Na patelnie przekładamy smalec i masło a następnie roztapiamy tłuszcze. Do tłuszczu dodajemy przemielony mak, gorący syrop, alkohol oraz bakalie. Wszystko smażymy przez około 5-10 minut. Przesmażony mak odstawiamy do przestygnięcia.
Do letniego maku wbijamy całe jajko i energicznie mieszamy.
Masa serowa:
- 500 g białego tłustego sera (najlepszy jest swojski, prosto od krowy)
- 5 jajek
- 200 g cukru pudru
- 50 g kaszy manny (grysik)
- szczypta soli
- 125 g margaryny
Białka oddzielamy od żółtek. Do żółtek dodajemy cukier puder i ucieramy je do białości. Następnie dodajemy do nich margarynę i kasze mannę. Ucieramy. Do masy dodajemy stopniowo przemielony biały ser i ucieramy do momentu połączenia się składników.
Do białek dodajemy szczyptę soli u ubijamy je na sztywną pianę. Ubitą pianę przekładamy do utartego sera i bardzo powoli łączymy.
Dodatkowo:
- 3-4 łyżki cukru pudru
Wykonanie:
Na płat ciasta, umieszczony w blaszce rozkładamy równomiernie masę makową. Na masę makową powoli wlewamy masę serową i ją wyrównujemy. Surowe ciasto przekładamy do piekarnika i pieczemy je w 180 stopniach Celsjusza przez 1 godzinę i 20 minut - używamy zwykłej funkcji pieczenia.Po upieczeniu wyłączamy piekarnik i nie wykładamy ciasta, ani nie otwieramy piekarnika. Ciasto ma wystygnąć w piekarniku dzięki temu masa serowa nie opadnie.
Zimne ciasto oprószamy cukrem pudrem i podajemy.
Smacznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz