Kasze są wysoko kalorycznymi produktami zbożowymi. Ze względu na stopień rozdrobnienia możemy podzielić je na:
-kasze całe, czyli takie które sa poddawane jedynie obłuszczeniu i szlifowaniu
-kasze łamane uzyskiwane przez śrutowanie zboża, ziarna zostają rozdrobnione na nieregularne części
-kasze drobne, które nie mają łuski, wyrabiane są z kasz łamanych
Tak jak w przypadku mąki, większą wartość odżywczą mają kasze całe, ponieważ zachowują warstwę aleuronową, a wraz z nią dużą ilość białka, witamin i innych składników mineralnych.
Kasze dzielimy na rodzaje ze względu na garnek zboża z jakiego je uzyskano:
-jęczmienne-kasza perłowa, kasza jęczmienna łamana oraz płatki jęczmienne
-owsiane-kasza owsiana cała, łamana oraz płatki owsiane
-gryczane- kasza gryczana zwykła, gryczana prażona, łamana oraz drobna zwana krakowską
- jaglane-z prosa
-kukurydziane- z kukurydzy
-pszenne-kasza manna, pęczak
-ryż- w postaci całych ziaren, łamany i w postaci płatków
Wszystkie przetwory zbożowe są mniej trwałe niż całe ziarno i trudniej je przechowywać. Ponieważ nie mają łuski, łatwiej wchłaniają wilgoć i obce zapachy. Chcąc chroni kaszę przed utratą smaku i zapachu, należy przechowywać je w szczelnych pojemnikach lub oryginalnie zamkniętych opakowaniach, w suchym i przewiewnym miejscu.
Kaszę możemy gotować na kilka sposobów
-rozklejane o konsystencji rzadkiej-stosujemy do przygotowania krupników
-rozklejane o konsystencji gęstej-wykorzystujemy do sporządzania deserów, klusek, kotletów, kostek do zup, są dość mocno rozgotowane, częściowo zachowują swój pierwotny kształt
-półsypkie-charakteryzują się tym, że część ziaren pozostaje w całości a reszta ulega rozerwaniu i wypływająca z nich skrobia skleja ziarna kaszy, dzięki czemu się nie rozsypują; potrawy z nich np. kotlety, zapiekanki czy desery
-sypkie-w ten sposób gotujemy najczęściej grube kasze
Zanim przystąpimy do gotowania, kasze przebieramy, płuczemy i suszymy.Następnie zalewamy ją wrzącą, osoloną wodą z dodatkiem tłuszczu. Od czasu o czasu gotujemy do momentu aż prawie całkowicie wchłonie wodę której powinno być 1,5-2 razy więcej niż kaszy. Kiedy płyn zostanie wchłonięty, możemy umieścić garnek z kaszą w kąpieli wodnej by ją dogotować.
Kasze przygotowane w taki tradycyjny sposób mają lepszy smak a co istotne podczas ich przyrządzania straty składników odżywczych są mniejsze.
Kasza będzie miękka jeżeli po ugotowaniu wstawimy ją na ok 30 minut do piekarnika nagrzanego na 90 stopni. Kasza podczas gotowania zachowa swój kolor i nie ściemnieje, gdy dodamy do niej trochę mleka :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz