SKŁADNIKI:
kremówka
mascarpone
cukier waniliowy
brzoskwinie
herbatniki
Nie podałam ilości składników bo to zalezy od tego jaką konsystencje i ilośc chcemy uzyskać, najlepiej robić to na oka, wtedy chyba wszystko wychodzi najlepiej i najsmaczniej ! :)
1,.Kremówkę ubić.
2.Dodać mascarpone, wymieszał łyżką i dodać cukier
3.Na dno pucharka wsypać herbatniki
4.Na herbatniki naprzemiennie nakładać masę z serka i śmietany oraz zmiksowane brzoskwinie :)
czwartek, 13 lutego 2014
Faworki
Zbliża się dużymi krokami Tłusty czwartek ,ulubione święto wielu łasuchów ! :)
Więc dziś przedstawiam wam przepis na faworki, które robiłam niejednokrotnie i pewnie a raczej na pewno zrobię jeszcze wiele razu :)
Przepis pochodzi ze strony:
http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy-paczki-i-faworki/268-przepis-na-faworki-chrust
Więc dziś przedstawiam wam przepis na faworki, które robiłam niejednokrotnie i pewnie a raczej na pewno zrobię jeszcze wiele razu :)
Przepis pochodzi ze strony:
http://www.domowe-wypieki.pl/przepisy-paczki-i-faworki/268-przepis-na-faworki-chrust
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej (
- 4 żółtka
- łyżka spirytusu
- ½ łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki soli
- ok. 5 kopiatych łyżek gęstej, kwaśniej śmietany
- olej lub smalec do smażenia
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:
- Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Dodać żółtka, spirytus i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę. Kolejno przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10- 15min.
- Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. Ważne jest, aby ciasto i blat posypywać, jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto pokroić najpierw na paski grubości ok. 3- 4cm, kolejno na prostokąty lub równoległoboki (o długości ok. 9- 10cm. Ja robię na oko tak, aby faworki ładnie wyglądały). Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec.
poniedziałek, 3 lutego 2014
Sztuka pieczenia
Tradycyjne torty i ciasta są przeważnie okrągłe.Mówi się, że miały przypominać kształt słońca.
Obecnie pojawiają się jednak torty kwadratowe, prostokątne, w kształcie serca. W domach w których często się piecze, zwykle sa foremki rozmaitego kształtu, służące do różnych wypieków. Foremki bywają sylikonowe i stalowe. Zabezpieczone powłoką teflonową gwarantują, że ciasto nie będzie przylegało do brzegów i łatwo da się je wyjąć po upieczeniu. Wnętrze można wysmarować masłem lub olejem oraz posypać mąka lub bułką tartą.
Wszystkie wypieki mają za podstawę ciasto. Może ot być zwykły biszkopt z jajek i mąki, przyrządzany bez tłuszczu, rosnący dzięki pianie z białek i dodatkowi proszku do pieczenia.Biszkopt najlepiej jest przygotowywać poprzedniego dnia przed zrobieniem tortu. Wtedy łatwiej go pokroić na warstwy i się mniej kruszy. Zdarza się że biszkopt wyrośnie niezbyt równo. wówczas można po prostu ściąć nie równą część. Można go kroić (na płaty) nożem bądź grubą nitką.Przenosząc warstwy ciasta, najlepiej podłożyć pod każdą arkusz pergaminu.
Biszkopt można przekładać bitą śmietaną, kremem maślanym, kremem budyniowym, dżemem czy galaretką owocową. Gotowy krem nakłada się nożem o szerokim ostrzu bądź szpatułką cukierniczą :) Warstwę kremu wyrównuje się przed nałożeniem kolejnego placka.
Pod ciasta owocowe piecze się zwykle spód z kruchego lub półkruchego ciasta, wymajających sporej ilości tłuszczu i dlatego nakłada się na nie często lżejsze nadzienie, często owoce z galaretką lu lekkim kremem. Cista z owocami nie są długotrwałe, przygotowuje się je na krótko przed podaniem, nie mogą być długo przechowywane.
Do dekorowania ciast trzeba mieć różne ułatwiające pracę przyrządy: szpryce cukiernicze z rozmaitymi nakładkami, pędzelek do smarowania ciasta galaretką lub dżemem.
Nie które rodzaje lukruje się tylko z zewnątrz, nie przekłada się ich kremem czy dżemem.Aromatyzuje się je zapachami, ale czasami wystarczy dodać rumu czy domowej nalewki :)
Często stosuje się polewy czekoladowe. Można je kupić gotowe i przyrządzić według przepisu na opakowaniu bądź roztopić czekoladę w kompieli wodnej. Fajnym rozwiązaniem będzie lukier czekoladowy. Proponuje odwołać się do małego wpisu o lukrach gdzie również znajdziecie na nie przepisy :
http://mniamimniami.blogspot.com/2014/01/lukry.html
Elementy dekoracji wsadza się lekko w polewę. Wierzch i boki tortów można pokrywać kremem maślanym, gotową pastą orzechową czy czekoladową oraz niemal każdym innym kremem.
Jak rozwiązać kłopoty podczas pieczenia ciasta?
1.Gdy ciasto się kruszy....
Przyczyna jest zbyt mała wilgotność. Trzeba zrobić wgłębienie, wlać nieco mleka i zagnieść ciasto ponownie. Zaraz po wlaniu mleka można nakuć ciasto widelcem aby lepiej chłonęło.
2.Ciasto nie rośnie....
Ciasto drożdżowe wymaga co najmniej 22 stopni do wyrośnięcia. Aby uniknąć problemu z wyrośnięciem ciasta trzeba wlewać do drożdży mleko lub wodę o odpowiedniej temperaturze. drożdże najlepiej rosną w temperaturze zbliżonej do ciepłą ludzkiego ciała czyli ok. 36 stopni
3.Białka się nie ubiły....
Dzieje się tak przeważnie gdy do białek dostanie się trochę żółtka. Wiem to z własnego doświadczenia, że nawet najmniejsza ilość żółtka może zniweczyć plany o pięknie lśniącej pianie. Zawsze trzeba usuwać ślady przed rozpoczęciem ubijania. Piana jest sztywniejsza gdy podczas ubijania doda się trochę cukru.
4.Papier nie odlepia się od ciasta....
Gdy po upieczeniu ciacha papier nie chce się od niego odkleić, zwilż go trochę wodą, wtedy odejdzie bez trudu :)
Za tydzień kolejna porcja rad dotycząca pieczenia, mam nadzieje że rady są przydatne a informacje dość ciekawe :)
Piszcie w komentarzach czy wam się podoba, a może jakieś wskazówki czego dodawać więcej? :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)